Notariusz i tłumacz przysięgły

Od 5 lat jestem notariuszem i prowadzę kancelarię notarialną w Warszawie. Od samego początku starałem się o zgodę pełnienia funkcji tłumacza przysięgłego w zakresie potrzebnym przy poświadczaniu aktów notarialnych. Po co notariuszowi uprawnienia tłumacza? Z art. 2 § 3 prawa o notariacie wynika, że notariusz może dokonywać czynności w języku obcym, jeśli zna go w stopniu określonym dla tłumaczy przysięgłych. Notariusz, chcąc dokonywać obcojęzycznych czynności, musi zatem zdać egzamin na tłumacza przysięgłego. Gdy otwierałem swoją kancelarję notarialną uważałem, że możliwe, a nawet pożądane jest łączenie tych dwóch umiejętności w interesie klienta. W toku batalii sądowych udało mi się to wykazać w dalszym postępowaniu przed organami samorządu zawodowego notariuszy. Szeroko pisała o tym rzeczpospolita w artykułach o łączeniu zawodu notariusza i tłumacza przysięgłego oraz o problemach przy sporządzeniu zagranicznych dokumentów dla cudzoziemców. Dobrze, że w końcu ten problem został rozwiązany  wyrokiem Sądu Administracyjnego i więcej notariuszy, którzy chcą mieć uprawnienia tłumacza, mogą je otrzymać.

Czasami taka czynność notarialna może służyć próbie zalegalizowania dokumentu obarczonego jakąś wadą lub nawet sfałszowanego. Obecność tłumacza przysięgłego może pomóc uniknąć sytuacji, w których notariusz nie zna języka dokumentu, który poświadcza. Nie musimy jednak sprowadzać tłumacza języka ojczystego klienta. Może to być tłumacz dowolnego języka, jakim klient się posługuje. Trudno się zatem dziwić notariuszom, że dbają o staranność dokonywanych przez siebie czynności notarialnych i coraz częsciej będą uzyskiwali uprawnienia tłumaczy przysięgłych, zwłaszcza, że Lex est, quod notamus.

Ponieważ jestem też nauczycielem i prowadzę szkołę języka angielskiego dla prawników Legal English Centre zaraszam do obejrzenia krótkiego filmu, który przygotowałem na temat zawodu notariusza dla moich studentów:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s